Şömine - Nur Çatı Dizayn

Şömine

Şömine Nasıl Yapılır?

Şömine nedir? Şömine, modern yapılarda, çoğunlukla evlerin salonlarında yapılan, içinde odunla ateş yakılan, önü açık ocak türüdür. Evlerin zengin dekorasyon ürünü olan tuğla şömineler yapılırken biraz zahmet çıkarıyor. Ayrıca yapımı biten şöminenin ısıtma özelliği ortama çok hoş bir ambiyans oluşturuyor.

Tuğladan Şömine Nasıl Yapılır?

Türkiye’de tuğladan şömine yapımı hakkında hiçbir bilgilendirme yazısı bulunmamaktadır. Bulunabilen kaynaklardan yola çıkarak anlatmaya çalışacağım. Öncelikle kullanacağınız malzemeleri çok dikkatli seçmelisiniz. Bütün malzemeler kaliteli ve ısıya dayanıklı olmak zorundadır. Çünkü yapılan yanlış bir uygulama ateşin yakılmasını engelleyebilir veya size zarar verebilir. İlk önce tuğlalardan başlayalım. Tuğlalar gövdeli ve kırmızı ise iyi bir iş görecektir. Tuğlalar eğer, yüzeyi defosuz, doygun renkli ve kırık değil ise işe yarayacaklardır. Eğer tuğla dizininde kayma veya kırık bir tuğla araya yerleştirilmişse hava kaçıracaktır. Bu nedenle ortamın sıcaklığını planlanan düzeyde arttırmayacaktır.Tuğlaların dışında gereken malzemeler şu şekildedir; çimento, ahşap tahtalar, çatı, keçe, ızgara koruyucu kalkan, damper, kum tanecikleri, kil ve ezilmiş taş parçacıkları. Şömine yapımını üç aşamada ele almak gerek. Birinci adım, temelin doldurulması; ikinci adım, temel yapının döşenmesi montajıdır.İlk aşamada şöminenin temeli 60 cm derinliğe kadar kazılır. Kazılan yerin içini kum tanecikleri ve ezilen taş parçacıkları ile doldurun. Çimentoyu hazırlayın. Ancak öncesinde derinliğin etrafındaki kalıbı yapın ve yerleştirin. Elde edilen çimento karışımını derinliğin içine dökün. Üzerini bir streçle iyice kapatın ve bir hafta kadar beklemede bırakın.İkinci aşama olarak ise duvar döşemelerini yapacaksınız. Temel olarak iki adet çatı temeli yerleştirmelisiniz. Bu sayede sıvı girişini önleyebilirsiniz. Sonrasında nasıl bir çizim planı yaptıysanız ona göre tuğlaları yerleştirmeye başlayın. Ancak önemli bir husus var. Tuğlaların her birini dizmeden bir dakika önce suda bekletmeniz gerekiyor.

Hizmet Bölgelerimiz: Çayırova şömine, darıca şömine, gebze şömine, şekerpınar şömine, dilovası şömine, tuzla şömine, pendik şömine, kartal şömine, kocaeli şömine, istanbul şömine, Maltepe şömine bölgeleridir.

Acil Soru ve Bilgi Almak için Bizimle İletişime Geçin